Што се случува кога имаме недостаток на железо во нашиот организам?

Што се случува кога имаме недостаток на железо во нашиот организам? -Дисбаланс на составот на крвта што доведува до состојба која медицински се нарекува анемија. Тоа е состојба кога доаѓа до намалување на еритроцитите во крвта. Поради недоволната количина на железо, крвта не може да ги снабдува ткивата со кислород, а ова доведува до дисфункционирање […]

повеќе

14 -ТИ НОЕМВРИ Е СВЕТСКИ ДЕН НА ДИЈАБЕТЕСОТ: Секој десетти Македонец боледува од дијабетес

Околу 200.000 илјади граѓани на Македонија боледуваат од подмолната болест дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот. И овој 14-ти ноември, Светот го обележува денот на дијабетесот преку глобална кампања, промовирана од Светската здравствена организација (СЗО) за да се зајакне […]

повеќе

Растенија кои го прочистуваат воздухот во домот

Воздухот кој го дишеме во своите домови најчесто е недоволно прочистен, застоен и замирисан. За среќа, во секој дом има растенија и цвеќиња, кои освен што го разубавуваат просторот, некои од нив имаат способност за прочистување на воздухот од прашина, бои, миризба од храна, миризба од средства за чистење, чад од цигари.

повеќе

АЕРОЗАГАДУВАЊЕ: Скопјани почнаа да купуваат прочистувачи на воздух

Во Скопје не се дише. Најмногу е загаден воздухот во утринските и вечерните часови кога концентрацијата на ПМ10 честичките го достигнува максималното ниво.  Деновиве побарувачката на прочистувачи на воздух значително е зголемена, велат од поголемите маркети за бела техника. Скопјани се плашат за своето здравје. Секоја наредна година се поголем е бројот на луѓе кои […]

повеќе

11 Ноември (сабота) е работен ден за основните и средните училишта

11 ноември, сабота, е работен ден за учениците во основните и средните училишта во Македонија. Ќе се одработуваат часови од среда. Вака стои во одлуката на Министерството за образование и наука која се спроведува уште на почетокот на учебната година.

повеќе

Што се случи со Пеленската Револуција?

Собрани се 12.000 потписи, Иницијативата е поднесена, се чека да се стави на дневен ред на седница во собрание. Денеска, 01.11.2017 година Граѓанската инцијатива „450 Породилно (Пеленска револуција) во собранието на РМ официјално ја поднесе Иницијативата за платено отсуство на жените од работа поради бременост, раѓање и родителство. Изминатиов период се организираше референдум за донесување на предлог […]

повеќе

МИГРАЦИЈА СЕЛО-ГРАД: Секој би одбрал живот на чист воздух и поздрава храна

Која е разликата помеѓу живеењето во село, а која во град? Дали полека селата во Македонија почнуваат да исчезнуваат или руралните средини подобро е да станат урбани, па поимот село да исчезне и сите да живееме во град? Дали се исплати да се живее на село кое е далеку од град? Секој има право на […]

повеќе

Кога и како да воведете мед во исхраната на детето?

Медот е природна храна т.е. сложен природен производ кој има пријатен мирис и вкус. Содржи прости шеќери, минерали, витамини и ензими и делува позитивно на апетитот и имунитетот. Децата треба да го јадат како замена за шеќер. Медот е силен алерген, затоа треба да се внимава кога се воведува во исхраната на детето. Ставот на […]

повеќе

Праксата кажа „НЕ“ на Кембриџ програмата, зошто МОН сака да ја воведе во средното образование?

Во септември 2014 година Македонија беше прва во регионот која го прифати предизвикот да воведе нова образовна програма во својот систем за развој на образованието. Основците речиси четири години учат по наставни програми и учебници од Кембриџ, Брзото имплементирање на програмата во образовниот систем доведе до низа проблеми во спроведувањето, прилагодувањето и адаптирањето на наставните […]

повеќе

Започна сезоната на крлежи – внимавајте за првомајските празници

Пролетта е годишно време кога природата заживува со својот раскош, почнуваат да цветаат дрвата, да расте тревата, почнува да се чувствува свежина со цветен мирис во воздухот. Во овој период од годината има најмногу инсекти и бубачки кои дел од нив се отровни и опасни за луѓето. За време на првомајските празници, доколку планирате да […]

повеќе