После колку време од настинка, може да се прима вакцина?(Елизабета)

Прашање: Мојата керка има 20 месеци. Неодамна тргна во градинка, и ја нападнаа сите вирусчиња, бактерии, како и сите деца во градинка. Требаше да примиме вакцина на 18 месеци ((ДиТеПер, Полио ХИБ), но од причина што често е болна сеуште не сме ја примиле. Ме интересира до кога може да се одложи примањето на оваа […]

повеќе

Кои лекови да ги понесеме на одмор? (Марија)

Прашање: На 20-ти август планираме да одиме на одмор во Грција, тогаш нашето бебе ќе има 8 ипол месеци. Кои превентивни медикаменти треба да ги носиме со нас? Одговор: Лекови кои треба да ги понесете на одмор се лекови за намалување на телесна температура, понатака пробиотици за регулирање на цревна флора или лек против пролив, […]

повеќе

Појава на жлезда кај 2 годишно дете (Марија)

Прашање: Здраво, имам 2 годишна ќеркичка, која што на левата страна на вратот, под увото, има нешто како жлезда, невидлива за  голо око, се чувствува само на допир. Ја има долго време, не сум сигурна дали и е од раѓање ( ќерка ми е родена е во 36 та г.н., ако тоа може да има […]

повеќе

Совети за исхрана за 9 месечно бебе (Радмила)

Прашање: Моето бебе за некој ден ќе полни 9 месеци. Моментално имаме два тврди оброци (една овошна и една зеленчукова каша, со пилешко или телешко месо) и 4 – 5 подои, плус сокче, вода и чајче. Ме интересира каков да биде третиот тврд оброк, што треба да му воведам? Одговор: Третиот оброк кој треба да […]

повеќе

Појава на флеки на лице кај бебе (Елена)

Прашање: Имам бебе од 8 месеци на кое сега одеднаш на кожата на лицето му се појавија кафени точки-пеги исто и на вратчето, па би Ве замолила да ми кажете дали е тоа проблем и дали често се појавува кај бебињата и дали  е потребна било каква лекарска интервенција, било со масти или нешто друго? […]

повеќе

Со колку пелени треба да се повива бебе? (Жаре)

Прашање: Имам бебе кое што на 4 мај ќе полни 5 месеци. Првиот пат кога бевме на педијатар ни рекоа бебето дека од вториот месец треба да носи по 2 пелени, 1 обична и 2 шведски. Сакам да прашам, бидејќи овие 2 месеца не сме во можност да посетиме педијатар, до кога треба бебето да […]

повеќе

Ортопедски обувки за бебе (Наде)

Прашање:  Здраво, ме интересира, моето бебе има 7 месеци, па од кога треба да му облечам ортопедски обувки и какви да бидат тие? Одговор: Вашето бебе е сеуште мало за да веднаш почнете со ортопедски обувки. Најпрво ќе мора да се консултирате со специјалист ортопед за состојбата на колковите и нивниот развој и развојот на […]

повеќе

Што значи температура кај бебе која е 36 ᵒС (Олгица)

Прашање: Што значи температура кај бебе која е 36 ᵒС. Колку е нормално да му е телесната температура кога е здраво? Одговор: Телесна температура од 36 степени е нормална телесна температура. За нормална телесна температура се смета онаа која е во интервал од 35,5 – 37,5 степени. Покачена температура е во интервал од 37,5-38,5 степени […]

повеќе

Алергија на храна (Сашка)

Прашање: Здраво, сакам да прашам за осип кај деца по раце и нозе. Имам 2 дечиња, 2 год и 4 год., првин се јави кај едното, а по 3 недели кај другото. Инаку многу ги чеша, осипот е како засушена кожа и се шири, а го има на едно раце и едно нозе. Педијатарот ми […]

повеќе

Што смее 2-месечно бебе да пие против кашлица? (Марија)

Прашање: Имам двомесечно бебе на кое му се затна носето и почна да поткашлува. На педијатар ни рекоа дека плуќата е чиста и дека треба само да одржувам хигиена на носето со синомарин. Но, што е со кашлицата? Дали смеам да давам нешто за кашлица? Во аптека ми дадоа Хеделиx сируп, под изговор дека е […]

повеќе