Опасностите од внесување на премногу калциум (Ca)

Калциумот е од суштинско значење за здравјето на човекот. Факт е дека калциумот во човечкиот организам потребен е за градење и за одржување на коските и забите здрави, а со тоа игра важна улога во намалување на ризикот од остеопороза. Сѐ поголем број на истражувања покажуваат дека секој кој консумира повеќе од  1.000 – 1.200mg […]

повеќе

Како да му објасните на детето кој е Дедо Мраз

Полека започнува предновогодишната еуфорија. Поголемиот број на домови веќе се накитени, особено оние во кои живеат мали деца. Елката ставена во дневна соба, натрупана со лампиони, ѕвездички, украсни ленти и светилки  во различни бои кои свират. Веќе се спомнува името Дедо Мраз, се раскажува приказната за него, а малите дечиња (оние кои знаат кој е […]

повеќе

Видео: Педијатар со совет до родителите како да го смират бебето кога плаче

Доктор Хамилтон, инаку познат педијатар од Санта Моника – Калифорнија, има решение за плачливи бебиња и тоа сака да го сподели со родителите кои често не знаат што да направат како бебето плаче колку што го држи глас. Целата техника се состои во држење на бебето, односно, кога ќе слушнете дека бебето плаче вознемирено, земете го така што првин ќе […]

повеќе

Поучна приказна: Тато, дај ми 50 денари!

„Еден човек се вратил доцна од работа, како и секогаш изморен и нервозен, а на вратата го пречекал неговиот мал син. – Тато, може ли да те прашам нешто? – Се разбира, што има ? – Ти каква плата добиваш ? – Тоа не е твоја работа … – намуртено одговорил таткото, – и зошто […]

повеќе

Жена со 280 кг роди џиновско бебе од 18 кг

Во австралискиот град Перт жена која тежи цели 280 кг на свет донесе бебе со неверојатно 18 кг тежина. Оваа тежина е апсолутен рекорд за новороденче и најверојатно ова бебе е најголемото новороденче во историјата на човештвото, наведува весникот “Хералд”!

повеќе

Чиа семе – добра замена за јајца

Чиа семето или латински Salvia hispanica, се ситни црни-сиви зрна кои се плод од растение кое расте во Мексико и Гватемала и се дел од фамилијата на нане. Пребогато е со растителни влакна и антиоксиданти, кои се многу важни за енергија и виталност на телото и мозокот на човекот. Содржи голем процент на протеини -14% што […]

повеќе

Појадок за топење на салото околу стомакот

Секој сака да биде здрав, да има витко тело и здрава кожа. За да му го овозможите ова на своето тело потребно е секое утро да појадувате оброк богат со витамини и минерали. Со воведување на здрав оброк наутро, за кратко време ќе ви се подобри метаболизмот, ќе имате повеќе енергија, ќе се чувствувате полесно […]

повеќе

Витаминска бомба за имунитет за поголеми деца и возрасни

Време е да го подготвите телото за ладните зимски денови. Само добар имунитет може да ве спаси од вируси и настинки, кои особено се присутни во овој период од годината. Природата ни дава се, само треба добро да знаеме што и како да комбинираме за да бидеме здрави.

повеќе